Jak amortyzować system wentylacyjno-klimatyzacyjny do schładzania produktów spożywczych na linii produkcyjnej, składający się z kilku niezależnych elementów?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Kowalski Radosław
Odpowiedzi udzielono: 17 lutego 2017 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Zakupiono system wentylacyjno-klimatyzacyjny do schładzania produktów spożywczych na linii produkcyjnej, składający się z centrali klimatyzacyjnej (stanowiącej "serce" układu) oraz agregatu wody lodowej stanowiącego źródło chłodu, posadowionych obok siebie na pomoście technicznym na zewnątrz hali, oraz kanałów rozprowadzających schłodzone powietrze po hali produkcyjnej do poszczególnych maszyn, wewnątrz budynku.

Powietrze zaciągane jest z zewnątrz i poprzez czerpnię powietrza wprowadzane jest do centrali klimatyzacyjnej, w której to znajduje się m.in. wentylator i chłodnica (wymiennik ciepła). Do chłodnicy w centrali klimatyzacyjnej, doprowadzane jest powietrze z zewnątrz oraz schłodzony glikol (czynnik chłodzący) z agregatu wody lodowej. Tu następuje wymiana ciepła z powietrza z chłodem pochodzącym z glikolu. Powietrze po przedostaniu się przez chłodnicę wprowadzane jest do systemu rurociągów (kanałów) rozprowadzonych w hali produkcyjnej w celu doprowadzenia do maszyn na linii produkcyjnej.

System użytkowany jest cały rok. Agregat wody lodowej wyposażony jest w czynnik temperatury, który powyżej określonej temperatury powietrza zaciąganego z zewnątrz powoduje załączenie agregatu i przepływ glikolu (czynnika chłodzącego). W przypadku niższych temperatur agregat nie załącza się, a powietrze z zewnątrz nadmuchiwane jest bez dodatkowego schłodzenia w chłodnicy do systemu kanałów.

Czy prawidłowo wyodrębniono poszczególne środki trwałe:

1)

centrala wentylacyjno–klimatyzacyjna wraz z urządzeniem peryferyjnym, jakim jest agregat wody lodowej KŚT 653;

2)

sieć rur, kanałów powietrznych, niewbudowanych na stałe w budynek stanowiących przewody sieci technologicznych wewnątrz zakładowych KŚT 211?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX