Gdzie należy wysłać zawiadomienie o wszczęciu postępowania w celu zmiany decyzji przyznającej usługi opiekuńcze osobie, która przebywa w szpitalu?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 31 grudnia 2019 r.
Autor odpowiedzi: Tyra Bożena
Odpowiedzi udzielono: 12 grudnia 2016 r.

PYTANIE

1 grudnia 2016 r. Pan X został umieszczony w Zakładzie Opieki Długoterminowej (ZOD). Przed umieszczeniem w ww. zakładzie mieszkał z żoną, z którą prowadził wspólne dwuosobowe gospodarstwo domowe. Pan X pobiera świadczenie emerytalne, zaś Pani Y (żona) otrzymuje świadczenie z pomocy społecznej w postaci zasiłku stałego (w wysokości różnicy między kryterium dochodowym na osobę w rodzinie, a dochodem na osobę w rodzinie). Pan X miał również przyznane usługi opiekuńcze do 31 grudnia 2016 r. 2 grudnia 2016 r. OPS wysłał do Pana X znajdującego się w ZOD zawiadomienie o wszczęciu postępowania w celu zmiany decyzji przyznającej usługi opiekuńcze. 5 grudnia 2016 r. Ośrodek wystąpił do ZOD o sporządzenie wywiadu w celu zmiany powyższej decyzji. 5 grudnia 2016 r. Pan X trafił do szpitala, gdyż jego stan zdrowia pogorszył się.

1.

Czy należy wysłać zawiadomienie o wszczęciu postępowania do Pana X do szpitala?

2.

Czy należy wystąpić z wnioskiem do OPS w miejscowości, gdzie znajduje się szpital, w celu sporządzenia wywiadu środowiskowego w związku ze zmianą decyzji przyznającej usługi opiekuńcze?

3.

Czy do ustalenia wysokości zasiłku stałego należy wliczać Pana X, czy należy zmienić decyzję przyznającą zasiłek stały i liczyć Panią Y jako jednoosobowe gospodarstwo domowe (wysokość zasiłku będzie wynosiła 604,00 zł)?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX