Gdzie należy opodatkować wynagrodzenie Polaka pracującego na zagranicznym statku w ramach indywidualnej działalności gospodarczej? - OpenLEX

Gdzie należy opodatkować wynagrodzenie Polaka pracującego na zagranicznym statku w ramach indywidualnej działalności gospodarczej?

Pytania i odpowiedzi
Status: Aktualne
Autor odpowiedzi: Klimek Krzysztof
Odpowiedzi udzielono: 21 listopada 2012 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Podatnik ma miejsce zamieszkania w Polsce. Pracuje na statku, którego właścicielem jest firma mająca siedzibę w Korei. Wykonuje pracę ochroniarza. Pracuje pod nadzorem kierownika, w miejscu i czasie wyznaczonym. Jest to de facto praca najemna. Niestety podatnik podpisał kontakt z koreańskim pracodawcą, z którego wynika, że jest to świadczenie pracy w ramach działalności gospodarczej. W tym kontrakcie napisane jest, że podatnik działa samodzielnie, na własne ryzyko - musi się ubezpieczyć i ponosi odpowiedzialność wobec osób trzecich. Jest też punkt mówiący, że z dochodów osiągniętych od koreańskiego pracodawcy musi sam zapłacić wszelkie podatki w Polsce.

Gdzie opodatkowane jest takie wynagrodzenie?

Czy tak jak praca najemna czyli w Korei, czy w Polsce jako działalność gospodarcza?

Jeśli jako praca najemna wyłącznie w Korei, to czy istnieje jakiekolwiek niebezpieczeństwo sporu z fiskusem w przypadku okazania takiej umowy o współpracy?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX

| Nie korzystasz jeszcze z programów LEX?