Do jakiej kategorii instalacji zakwalifikować gorzelnię?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 10 października 2019 r.
Autor odpowiedzi: Gall Marek
Odpowiedzi udzielono: 18 lutego 2015 r.

PYTANIE

Gorzelnia zwróciła się z zapytaniem do tutejszego organu, czy wymaga uzyskania pozwolenia zintegrowanego w związku z rozszerzeniem katalogu instalacji w rozporządzeniu Ministra Środowiska z dnia 27 sierpnia 2014 r. w sprawie rodzajów instalacji mogących powodować znaczne zanieczyszczenie poszczególnych elementów przyrodniczych albo środowiska jako całości - dalej r.i.p.z.ś.

W załączniku do r.i.p.z.ś. są dwa punkty, do których można zakwalifikować gorzelnię. Jest to poz. 4 punkt 1 lit. b załącznika do r.i.p.z.ś., tj. dotyczący instalacji w przemyśle chemicznym do wytwarzania, przy zastosowaniu procesów chemicznych lub biologicznych organicznych substancji chemicznych pochodnych węglowodorów, zawierających tlen, takich jak alkohole, oraz poz. 6 pkt 5 lit. b załącznika do r.i.p.z.ś., tj. dotyczący instalacji w innych rodzajach działalności do obróbki i przetwórstwa, poza wyłącznym pakowaniem, produktów spożywczych lub paszy z przetworzonych lub nieprzetworzonych surowców pochodzenia roślinnego o zdolności produkcyjnej ponad 300 ton wyrobów gotowych na dobę lub 600 ton wyrobów gotowych na dobę, przy założeniu, że instalacja jest eksploatowana nie dłużej niż 90 kolejnych dni w danym roku.

Organ ma wątpliwości, do którego z tych punktów zakwalifikować gorzelnię?

Jeśli gorzelnia jest tzw. gorzelnią rolniczą wykorzystującą w procesach fermentacji surowce rolnicze (ziemniaki, żyto), produkuje alkohol spożywczy, to zakwalifikować można ją do poz. 6 pkt 5 lit. b?

A jeśli jest to gorzelnia tzw. przemysłowa, produkująca alkohol przemysłowy, to zakwalifikować można ją do poz. 4 pkt 1 lit. b załącznika do r.i.p.z.ś.?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX