Pytania i odpowiedzi
Status: Aktualne
Autor odpowiedzi: Sosnowski Paweł
Odpowiedzi udzielono: 17 października 2017 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Do jakiego rodzaju opakowań należy zaklasyfikować opakowanie typu blister do kostek toaletowych składające się z dwóch rodzajów materiałów: zadrukowanej tektury i sztywnej kształtki z tworzywa sztucznego, które połączone są cienką warstwą kleju?

Po rozpakowaniu produktu w opakowaniu typu blister można w bardzo prosty ręczny sposób oddzielić opakowanie tekturowe od opakowania z tworzywa sztucznego. W niektórych miejscach plastikowej części opakowania pozostają niewielkie ilości kleju z włóknami celulozowymi. Według oświadczenia recyklera podczas procesu technologicznego, któremu poddawane są opakowania z tworzywa sztucznego, pozostałości po kleju i włókien celulozowych są w prosty sposób usuwane i nie stanowią problemu technologicznego.

Czy plastikową osłonkę w blistrach do kostek toaletowych należy traktować jako opakowanie z tworzyw sztucznych o kodzie 15 01 02, czy też jako opakowanie wielomateriałowe o kodzie 15 01 05?

Natomiast tekturową część opakowania należy klasyfikować jako opakowanie z papieru i tektury o kodzie 15 01 01. Wspomniany przypadek opakowania dotyczy także innych produktów, np. opakowania szczoteczek do zębów, opakowania baterii, opakowania zabawek dla dzieci, żarówek do samochodów, wkrętów i kołków budowlanych. Większość powyższych opakowań jest oznaczona przez producentów w zakresie rodzaju materiału, z którego zostało wykonane opakowanie, symbolami opakowania z papieru i tworzyw sztucznych.

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX

Zaloguj się do LEX | Nie korzystasz jeszcze z programów LEX?