Czym są i czym się różnią kanalizacje deszczowe od kanalizacji zbiorczej?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Schwarz Hubert
Odpowiedzi udzielono: 27 marca 2022 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Wymogi dotyczące treści operatu wodnoprawnego w art. 409 ust. 6 ustawy z 20.07.2017 r. Prawo wodne (Dz. U. z 2021 r. poz. 2233) – dalej pr. wod. wskazują dwa różne rodzaje kanalizacji tj. zgodnie z zapisem tego przepisu operat, na podstawie którego wydaje się pozwolenie wodnoprawne na odprowadzanie do wód lub do urządzeń wodnych "…wód opadowych lub roztopowych, ujętych w otwarte lub zamknięte systemy kanalizacji deszczowej służące do odprowadzania opadów atmosferycznych albo w systemy kanalizacji zbiorczej w granicach administracyjnych miast…". Do kanalizacji zbiorczej odnoszą się dalsze wymogi określone w pkt 5 i 6 tegoż przepisu, zgodnie z którymi należy podać: pkt 5) "informacje, czy wody opadowe lub roztopowe są ujmowane w system kanalizacji zbiorczej"; pkt 6) "ilość wód opadowych lub roztopowych odprowadzanych do systemów kanalizacji zbiorczej z terenów uszczelnionych wyrażoną w m3". Jak wynika z powyższego, obowiązek z pkt 6, dotyczący podania ilości wód, będzie uzależniony od faktu, czy są one odprowadzane do kanalizacji zbiorczej.

Czym są i czym się różnią kanalizacje deszczowe od kanalizacji zbiorczej w rozumieniu przepisów pr. wod.?

Jak należy je odróżnić w celu poprawnego sporządzenia operatu wodnoprawnego?

Kiedy mamy do czynienia z sytuacją wymagającą uzyskania pozwolenia wodnoprawnego na odprowadzanie wód opadowych, nie ujętych w taki system kanalizacji zbiorczej?

Jakiego przedziału czasowego dotyczy wymagana do podania ilość wód w art. 409 ust. 6 pkt 6 pr. wod,, czy są to m3/s czy m3/rok?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX