Czy zwykłe koszty utrzymania użytkowanego domu mogą stanowić koszty uzyskania przychodów w działalności gospodarczej podatnika na podstawie zawartej umowy użyczenia?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Styczyński Rafał
Odpowiedzi udzielono: 1 czerwca 2018 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Wnioskodawca prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą polegającą na świadczeniu usług prawnych. Podatnik zawarł umowę użyczenia bezpłatną z osobą najbliższą. Na podstawie zawartej umowy użyczenia na czas nieokreślony podatnik (biorący do użyczenia) zobowiązany jest do pokrywania zwykłych kosztów użytkowania domu jednorodzinnego 220 m2, w którym jest zarejestrowana działalność gospodarcza zgodnie z art. 713 kodeksu cywilnego. Użyczający nie prowadzi działalności gospodarczej, a przedmiot użyczenia należy do prywatnej własności. W domu jednorodzinnym podatnik prowadzi działalność gospodarczą, lecz również mieszka. Zwykłe koszty ponoszone przez podatnika to ryczałtowa kwota 1000 zł miesięcznie, która jest kwotą prognozowanych kosztów mediów, opału i podatku od nieruchomości w skali roku w podziale na miesiąc. Kwota prognozowana obliczona jest na podstawie rzeczywistych kosztów ponoszonych przez właściciela w poprzednim okresie (faktury od dostawców mediów i rachunki wystawiane są na właściciela).

W związku z powyższym, czy zwykłe koszty utrzymania użytkowanego przedmiotu mogą stanowić koszty uzyskania przychodów w działalności gospodarczej podatnika na podstawie zawartej umowy użyczenia, bez posiadania innych dokumentów?

W przypadku pozytywnej odpowiedzi, jak należy ewidencjonować przedmiotowe koszty w KPiR (wpisywać nazwę umowy i nr umowy co miesiąc)?

W ramach możliwości proszę o powołanie się na pozytywną interpretację w tym zakresie.

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX