Czy zwrot kosztów podróży podlega opodatkowaniu VAT i w konsekwencji powinien być udokumentowany notą księgową?

Pytania i odpowiedzi
Status: Aktualne
Autor odpowiedzi: Jabłoński Mariusz
Odpowiedzi udzielono: 18 maja 2015 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Właściciel firmy i pracownik wyjechali do Holandii w celu przeprowadzenia rozmów handlowych. Kontrahent zagraniczny zobowiązał się do pokrycia kosztów tej delegacji. W grę wchodzi zwrot kosztów za bilet lotniczy Katowice-Holandia wystawiony przez firmę węgierską ze stawką 0% VAT, koszty hotelu i gastronomii w Polsce oraz diety.

Czy można na wszystkie wydatki wystawić notę traktując to jako zwrot kosztów, czy bilet, hotel i gastronomię należy zrefakturować stosując stawki z jakim zostały te usługi nabyte, a na koszty diet wystawić notę?

Czy wystawić fakturę na usługę "odbycie rozmów handlowych", która na podstawie art. 28b u.p.t.u., będzie opodatkowana w kraju usługobiorcy?

ODPOWIEDŹ

Full content available after logging in to LEX

Log in to LEX | Don't use LEX programs yet? Order test access