Czy zwrot faktycznych kosztów dojazdów taksówką z i na lotnisko korzysta ze zwolnienia od składek ZUS?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 18 sierpnia 2023 r.
Autor odpowiedzi: Ziółkowski Paweł
Odpowiedzi udzielono: 14 lutego 2023 r.

PYTANIE

Pracownicy spółki często udają się w podróże zagraniczne, w związku z tym pobierają zaliczkę na poczet odbywanej podróży służbowej. Po powrocie rozliczają się z poniesionych wydatków wśród których bardzo często znajdują się rachunki za taksówkę w związku z dojazdami z i na lotnisko (za granicą). W związku z zapisem § 17 ust. 1 Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 29.01.2013 r. pracodawca ma wątpliwość czy kwota zwrotu przekraczająca wartość jednej diety powinna stanowić przychód do opodatkowania, bowiem pracownik ponosi wydatek w związku z odbywaną podróżą a koszty dojazdów często przewyższają wartość diety wg. wspomnianego rozporządzenia. Zgodnie z art. 12 ust. 1 ustawy z 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych za przychody ze stosunku pracy uważa się przede wszystkim wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne a we wspomnianym przykładzie taka występuje (w związku z rozliczeniem pobranej zaliczki). Ponadto rozdział 3 Rozporządzenia dotyczący podróży zagranicznej nie posiada bowiem także zapisu mówiącego o możliwości udokumentowanego zwrotu kosztów dojazdów w przypadku zgody pracodawcy zgodnie z § 9 ust. 3, który odnosi się do podróży krajowych.

Czy gdyby pracownik opłacił wydatek kartą służbową (środkami pracodawcy) można by uznać, że wydatek poniesiony za zgodą i ze środków pracodawcy mógłby korzystać ze zwolnienia ZUS i PIT?

Pracownik de facto kosztów nie ponosi, a poniesiony wydatek jest związany z podróżą służbową odbywaną w interesie pracodawcy.

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX