Czy zwiększone kwoty pochodnych wynagrodzeń pielęgniarek powinny być sfinansowane ze środków przyznanych przez NFZ?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Choromańska Iwona
Odpowiedzi udzielono: 15 czerwca 2019 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Szpital przeznacza otrzymane od NFZ środki na podwyżkę wynagrodzenia zasadniczego pielęgniarek i położnych, wzrost dodatku za wysługę lat - do wysokości określonej w przepisach, wzrost pochodnych (tj. dodatek za pracę w porze nocnej, dodatek za pracę w niedzielę i święta niebędące dla pracownika dniami pracy oraz składkami na ubezpieczenie społeczne i Fundusz Pracy) oraz na wzrosty innych pochodnych, które obliczane są od płacy zasadniczej. W interpretacji Ministerstwa Zdrowia dotyczącej powyższej kwestii mamy poniższy zapis: "Podwyższenie wynagrodzenia zasadniczego skutkuje co do zasady podwyższeniem, także innych składników wynagrodzenia obliczanych jako pochodna od płacy zasadniczej. Jako, że naliczenie i wzrost wysokości pochodnych dokonywany jest w oparciu o powszechnie obowiązujące przepisy prawa pracy w randze ustawy, nie ma możliwości ich wyłączenia przepisami rozporządzenia".

Czy przeznaczając środki otrzymane od NFZ nie tylko na wzrost wynagrodzenia zasadniczego, dodatek stażowy, dodatek za pracę w porze nocnej i dodatek za prace w niedzielę i święta niebędące dla pracownika dniami pracy, ale również na wzrosty innych ww. pochodnych, które naliczane są w oparciu o Kodeks pracy, jak i w oparciu o u.dz.l.?

Czy pochodne liczone od płacy zasadniczej, tj. dodatek funkcyjny, dodatek zadaniowy, nagroda roczna, premia uznaniowa, które są zapisane jako składniki wynagrodzeń w Regulaminie Wynagradzania, możemy uznać za składniki wynikające z ustawy Kodeks pracy, powołując się na art. 772 k.p.?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX