Czy zwężenie chodnika powinno występować jedynie w przypadku ograniczeń terenu, np. w przypadku obecności słupa energetycznego, czy też zwężenie można zastosować na całej długości planowanej inwestycji?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 12 września 2019 r.
Autor odpowiedzi: Mazurkiewicz Jakub
Odpowiedzi udzielono: 13 lipca 2016 r.

PYTANIE

Inwestor wystąpił ze zgłoszeniem przebudowy drogi publicznej w zakresie poszerzenia jezdni i budowy chodnika. Przebudowa realizowana będzie na terenie zabudowanym, jednak nie na całej długości. Szerokość chodnika w całym zakresie inwestycji została zaprojektowana na 1,5 m. Zgodnie z § 44 ust. 2 Rozporządzenia Ministra Transportu i Gospodarki Morskiej z dnia 2 marca 1999 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać drogi publiczne i ich usytuowanie "Szerokość chodnika przy jezdni lub przy pasie postojowym nie powinna być mniejsza niż 2,0 m, a w wypadku przebudowy albo remontu drogi dopuszcza się miejscowe zmniejszenie szerokości chodnika do 1,25 m, jeżeli jest on przeznaczony wyłącznie do ruchu pieszych."

Jak należy traktować "miejscowe zmniejszenie szerokości chodnika"?

Czy zwężenie chodnika powinno być podyktowane sytuacją terenową, np. posadowieniem słupa energetycznego, linii istniejącej zabudowy w granicach pasa drogowego, tzn. tyko w pewnych miejscach; a pozostałych szerokość ta winna wynosić 2 m?

Czy można uznać "miejscowe zmniejszenie" na całej długości planowanej inwestycji?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX