Czy ZUS może odmówić wypłaty dodatkowego zasiłku opiekuńczego, jeśli wnioskuje o nią osoba prowadząca działalność gospodarczą, która złożyła wniosek o zwolnienie z obowiązku płacenia składek ZUS za miesiące marzec-maj 2020 r.?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 24 maja 2020 r.
Autor odpowiedzi: Kostrzewa Piotr
Odpowiedzi udzielono: 13 maja 2020 r.

PYTANIE

Jestem osobą prowadzącą działalność gospodarczą i mamą dziecka do lat 8. W związku z zamknięciem przedszkola z powodu pandemii, złożyłam do ZUS wniosek o wypłatę zasiłku opiekuńczego. Jednocześnie, jako osoba uprawniona do skorzystania z pomocy państwa polegającej na dofinansowaniu składek ZUS za marzec, kwiecień oraz maj 2020, złożyłam do ZUS wniosek RDZ o umorzenie składek za te miesiące. Zgodnie z założeniami tarczy antykryzysowej - składek tych nie opłaciłam. Pomimo złożenia wniosku jeszcze w marcu, nadal nie otrzymałam z ZUS odpowiedzi. Na moim koncie widnieje jednak niedopłata.

Czy mój wniosek o zasiłek opiekuńczy może zostać w takim przypadku odrzucony?

Czy też ZUS ma wgląd do informacji o złożonym przeze mnie wniosku i nie potraktuje "automatycznie" braku wpłaty za marzec jako przerwania ciągłości ubezpieczenia chorobowego (od której to ciągłości zależy wypłata zasiłku)?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX