Czy ZUS może nałożyć na płatnika sankcję finansową, jeżeli przekazanie nieprawdziwych danych w Informacji ZUS IWA były następstwem okoliczności, za które nie ponosi on odpowiedzialności?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Kostrzewa Piotr
Odpowiedzi udzielono: 24 kwietnia 2017 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

W trakcie kontroli PIP, stwierdzono fakt braku zgłoszenia do ZUS wypadku przy pracy, w następstwie ZUS zwiększył składkę wypadkową z 1,38 na 2,34 w tym nastąpiło doliczenie 150% karnej zwyżki. Brak zgłoszenia w IWA wynikał z faktu, że pracownik zrezygnował z występowania do ZUS o odszkodowanie, a zadowolił się zwiększeniem zasiłku wypadkowego z 80% do 100% (Nie przedstawił dodatkowego zaświadczenia od lekarza,że L4 jest spowodowane wypadkiem przy pracy). Dodatkowo firma obsługująca BHP nieświadomie wprowadziła pracodawcę w błąd, twierdząc, że w takim przypadku (tj. braku wniosku o odszkodowanie, nie ma potrzeby zgłaszać wypadku przy pracy do ZUS). Normalna zwyżka bez kary składki wypadkowej wyniosłaby tylko 0,18% do poziomu 1,56%.

Czy ZUS postąpił prawidłowo i firma powinna się odwołać od wyroku ZUS w sprawie dodatkowej 150% karnej zwyżki np. w świetle orzecznictwa SN z 16 czerwca 2011 r. (I UK 15/11)?

Czy dla sprawy ma jakiekolwiek znaczenie, że przy zwolnieniu lekarskim brak oświadczenia lekarza o związku L4 z wypadkiem przy pracy?

Czy istnieje orzecznictwa w tym zakresie?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX