Czy zryczałtowany zwrot podatku będzie zwiększał w spółce kwotę podatku naliczonego, gdy na dzień dostawy towarów dostawca był rolnikiem ryczałtowym, a w momencie zapłaty należności podatnikiem VAT czynnym?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 31 sierpnia 2019 r.
Autor odpowiedzi: Kowalski Radosław
Odpowiedzi udzielono: 4 kwietnia 2018 r.

PYTANIE

W związku z prowadzona działalnością gospodarczą Spółka dokonuje nabyć towarów od rolników ryczałtowych - podatników korzystających ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t. j. Dz. U. z 2017 r. poz. 1221 ze zm.). Na dzień dokonania dostawy towarów dostawca był rolnikiem ryczałtowym (dostawa została udokumentowana fakturą VAT RR), a w momencie zapłaty należności na rachunek bankowy za zrealizowaną dostawę dostawca jest już podatnikiem VAT czynnym.

Czy zryczałtowany zwrot podatku w przedstawionym wyżej stanie faktycznym będzie zwiększał w Spółce kwotę podatku naliczonego, o której mowa w art. 86 ust. 2 ustawy o VAT?

Zgodnie z art. 116 ust. 6 pkt 2 cyt. ustawy o VAT zryczałtowany zwrot podatku zwiększa u nabywcy produktów rolnych kwotę podatku naliczonego, o której mowa w art. 86 ust. 2, w rozliczeniu za okres rozliczeniowy, w którym dokonano zapłaty, pod warunkiem, że zapłata należności za produkty rolne, obejmująca również kwotę zryczałtowanego zwrotu podatku, nastąpiła na rachunek bankowy rolnika ryczałtowego nie później niż 14. dnia, licząc od dnia zakupu, z wyjątkiem przypadku, gdy rolnik zawarł umowę z podmiotem nabywającym produkty rolne określającą dłuższy termin płatności. Stosownie z art. 116 ust. 7 cyt. ustawy o VAT za datę dokonania zapłaty uważa się datę wydania dyspozycji bankowej przekazania środków finansowych na rachunek bankowy rolnika ryczałtowego, jeżeli dyspozycja ta została zrealizowana.

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX