Czy zryczałtowany zwrot kosztów przewozu tuszy upolowanej zwierzyny łownej, przez pracownika Służby Leśnej Nadleśnictwa jego pojazdem prywatnym podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, czy też nie podlega?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Pioterczak Radosław
Odpowiedzi udzielono: 14 grudnia 2007 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Czy zryczałtowany zwrot kosztów przewozu tuszy upolowanej zwierzyny łownej przez pracownika Służby Leśnej Nadleśnictwa jego pojazdem prywatnym podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, czy też nie podlega?

Pracownicy Służby Leśnej Nadleśnictwa korzystają z pojazdów prywatnych w swojej pracy (przejazdy po terenach leśnych w związku z wykonywaną normalną pracą). Otrzymują z tego tytułu zryczałtowany miesięczny zwrot kosztów, wyliczany jako iloczyn przyznanego na miesiąc limitu km (np. 700 km) i stawki z rozporządzenia Ministra Transportu. Wartość tego ryczałtu dla pracowników Służby Leśnej nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, na mocy art. 21 ust. 1 pkt 23b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w powiązaniu z art. 46a ustawy o lasach.

Czy takiemu zwolnieniu podlegałby również zryczałtowany zwrot kosztów przewozu tusz zwierzyny własnym pojazdem pracownika Służby Leśnej Nadleśnictwa - myśliwego?

Przewóz taki nie wynika wprost z zakresu obowiązków takiego pracownika (z wyjątkiem leśniczego ds. łowieckich), nie jest też wykonywany w ramach codziennych obowiązków takiego przeciętnego pracownika. Pracownik Służby Leśnej jest często myśliwym. Jak każdy inny myśliwy może uzyskać z Nadleśnictwa zezwolenie na odstrzał określonej zwierzyny. Tusza upolowanej zwierzyny jest własnością Nadleśnictwa. Myśliwy może zakupić ją na własne potrzeby, a jeśli odstąpi od takiego zakupu - odrębnym zarządzeniem Nadleśniczego regulującym zasady polowań, zobowiązany jest do przewozu tuszy do chłodni punktu skupu, w którym Nadleśnictwo odsprzedaje następnie tusze zewnętrznemu odbiorcy. Nadleśnictwo z tytułu sprzedaży tusz osiąga przychody finansowe.

Jeśli opisany powyżej ryczałt korzystałby ze zwolnienia z pdof, to czy może być określony w zryczałtowanej formie nie za 1 km, a za 1 szt. tuszy zwierzyny, np.: 10 zł za przewóz tuszy sarny, 15 zł za przewóz 1 szt. tuszy dzika, itp.?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX