Czy żona pracująca za granicą powinna być w składzie rodziny do programu "Czyste powietrze"?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Kucharski Dominik
Odpowiedzi udzielono: 18 czerwca 2021 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Strona złożyła wniosek do OPS o wydanie zaświadczenia o wysokości przeciętnego miesięcznego dochodu przypadającego na jednego członka gospodarstwa domowego do programu "Czyste powietrze".

Jest żonaty. W składzie rodziny nie podał jednak żony. Na podstawie artykułu 24a ustawy o świadczeniach rodzinnych, OPS wezwał stronę pisemnie do uzupełnienia wniosku o dane jego żony w terminie 14 dni od dnia otrzymania wezwania. Pod rygorem pozostawienia wniosku bez rozpoznania. Nie uzupełnił wniosku o dane żony, nie przedstawił jej dochodów, ponieważ jego żona pracuje za granicą i do Polski przyjeżdża kilka razy do roku. Posiada zameldowanie na terenie Niemiec. Oświadczył jednakże, że żona przekazuje środki pieniężne na utrzymanie jego i domu w Polsce.

Do celów związanych z wydaniem ww. zaświadczenia skład rodziny ustala się na podstawie art. 6 ust. 14 ustawy o pomocy społecznej, który definiuje rodzinę jako osoby spokrewnione lub niespokrewnione pozostające w faktycznym związku, wspólnie zamieszkujące gospodarujące.

Czy warunek wspólnie zamieszkujące i gospodarujące musi wystąpić łącznie dla danej rodziny?

W opisanym przypadku, wnioskodawca z żoną pozostają w faktycznym związku i wspólnie gospodarują (żona przekazuje mężowi środki na utrzymanie), jednakże ze sobą na stałe nie zamieszkują.

Czy żona pracująca za granicą powinna być w składzie rodziny do programu "Czyste powietrze"?

Co w tej sytuacji ma zrobić OPS, jeżeli wnioskodawca nie uzupełnił wniosku w żądany przez organ sposób, czy OPS ma pozostawić wniosek bez rozpoznania?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX