Czy ZOL może odmówić przyjęcia na swój oddział pacjenta (z oddziału szpitalnego)?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Kucharski Dominik
Odpowiedzi udzielono: 23 marca 2021 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Czy ZOL może odmówić przyjęcia na swój oddział pacjenta (z oddziału szpitalnego)?

Powodem jest brak dochodów osoby chorej. Chory ze względu na stan zdrowia nie kwalifikuje się do DPS-u. Zgodnie z ustawą o pomocy społecznej Ośrodek Pomocy nie ma możliwości kierowania do ZOL-u i ponoszenia odpłatności za pobyt w ZOL.

Mamy przypadek, że stan zdrowia chorego nie wymaga już hospitalizacji, a pacjent nie kwalifikuje się do DPS-u, ani do hospicjum. Lekarz chce wypisać pacjenta ze szpitala, są naciski szpitala, by OPS finansował koszt pobytu pacjenta w ZOL (koszt 2100 zł/mc). Pacjent jest osobą nieprzytomną, bez kontaktu (schorzenia ośrodkowego układu nerwowego, z tracheotomią).

Rodzina chorego to jedyny brat, który sam jest świadczeniobiorcą OPS. Chory nie ma żadnego źródła dochodu, ani prawa do żadnych świadczeń, obecnie zgłoszony do ubezpieczenia zdrowotnego na 90 dni. Pan ten prowadził tryb życia bezdomnego, przebywając dotychczas w innym mieście, ostatni meldunek na pobyt stały ma w naszej gminie, dlatego też pomoc finansową na wniosek strony refundowała dotychczas nasza gmina.

Czy w opisanej sytuacji, Ośrodek Pomocy może w jakikolwiek sposób zabezpieczyć całodobową opiekę chorego?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX