Czy zobowiązanie dłużnika alimentacyjnego z tytułu wypłacanych w jego imieniu na rzecz osób uprawnionych świadczeń alimentacyjnych może spłacić inna osoba z pominięciem organu egzekucyjnego?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Bochenek Michał
Odpowiedzi udzielono: 5 marca 2018 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Czy osoby, które w imieniu dłużnika alimentacyjnego chcą spłacić jego dług w FA i ZAL mogą wpłacić bezpośrednio do wierzyciela - OPS?

Osoby, które chcą wpłacić znalazły się w takiej sytuacji. Dłużnik do 2016 r utrzymywał że nie posiada majątku (ruchomości, nieruchomości). W 2016 roku komornik przesłał do organu wierzyciela w związku z przyłączeniem się do postępowania egzekucyjnego informację, iż dłużnik figuruje w rejestrze ewidencji gruntów i budynków gminy jako właściciel 3 działek. W związku z tym wystąpiliśmy do komornika z wnioskiem o zajęcie nieruchomości dłużnika. W międzyczasie dłużnik aktem darowizny przekazał swojej żonie owe działki. W związku z tym wystąpiliśmy do sądu ze skargą pauliańską o uznanie czynności za bezskuteczną wraz z wnioskiem o zabezpieczenie powództwa poprzez zakaz zbycia nieruchomości, sąd na nasz wniosek zabezpieczył powództwo. Małżonka czyli pozwana zaskarżyła wniosek organu i w tej kwestii trwa postępowanie sądowe. Na rozprawie w dniu 20.02.2018 r. zarysowała się możliwość zawarcia porozumienia polegającego na tym, że pozwana - małżonka dłużnika do końca bieżącego roku spłaci zadłużenie w 10 proporcjonalnych ratach, na ten czas postępowanie sądowe ma zostać zawieszone. Organ wierzyciela czyli powód w sprawie jest zainteresowany taką formą odzyskania wypłaconych środków z FA i ZAL, jednakowoż w ocenie organu nasuwa się kilka pytań.

Czy możemy bezpośrednio na konto ośrodka przyjąć wpłaty małżonki dłużnika - jest to istotne bo zarzuca nam narażenie na dodatkowe koszty jeśli miałaby wpłacać przez komornika?

Organ chciałby wyjść naprzeciw oczekiwaniom jednak brak przepisów w tym zakresie stwarza sytuację niejasną. O ile to możliwe prosimy o stworzenie projektu ugody/porozumienia/umowy. Taki projekt pozwoliłby nam uniknąć pułapki którą pozwana mogłaby wykorzystać przeciwko organowi -wierzycielowi.

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX