Czy zniesienie współwłasności samochodu osobowego należącego do spółki cywilnej podlega opodatkowaniu podatkiem od spadów i... - OpenLEX

Czy zniesienie współwłasności samochodu osobowego należącego do spółki cywilnej podlega opodatkowaniu podatkiem od spadów i darowizn?

Pytania i odpowiedzi
Status: Aktualne
Autor odpowiedzi: Kica Jolanta
Odpowiedzi udzielono: 30 listopada 2020 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Spółka cywilna składająca się z dwóch wspólników (osoby niespokrewnione, obce w rozumieniu ustawy o podatku od spadków i darowizn) mających po 50% udziału w zyskach i stratach zakupiła samochód osobowy za 50.000 zł. Samochód ten stanowił środek trwały spółki. Po jego całkowitym zamortyzowaniu, wspólnicy wycofali go ze spółki do swoich majątków osobistych. Następnie dokonali nieodpłatnego zniesienia współwłasności w ten sposób, że otrzymał go jeden z nich bez żadnych spłat i dopłat na rzecz drugiego. Wartość samochodu na dzień zniesienia współwłasności określili na kwotę 20.000 zł. Właściciel samochodu chce go wprowadzić do swojej, odrębnej od działającej spółki indywidualnej działalności gospodarczej jako środek trwały.

Czy zniesienie współwłasności podlega opodatkowaniu podatkiem od spadów i darowizn, jeśli tak to w jakiej wysokości? Na jakich zasadach i w jaki sposób samochód powinien być amortyzowany w działalności wspólnika, który go otrzymał?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX

| Nie korzystasz jeszcze z programów LEX?