Czy zmiana właściciela dwóch kameleonów wymaga jedynie zmiany danych w rejestrze prowadzonym przez starostę, czy wyrejestrowania i ponownego zarejestrowania?

Pytania i odpowiedzi
Status: Aktualne
Autor odpowiedzi: Lecińska Monika
Odpowiedzi udzielono: 16 września 2022 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Czy zmiana właściciela (umowa sprzedaży) dwóch kameleonów podlegających ograniczeniom na podstawie przepisów Unii Europejskiej i obowiązkowi wpisania do rejestru zwierząt, wymaga jedynie zmiany danych w rejestrze prowadzonym przez starostę, czy wyrejestrowania i ponownego zarejestrowania?

Do starosty zgłosił się nowy nabywca dwóch kameleonów. Zwierzęta te były zgłoszone do rejestru poprowadzonego przez tut. starostę. Nowy właściciel będzie przetrzymywał zwierzęta na terenie tego samego powiatu.

Czy starosta powinien na wniosek nowego posiadacza jedynie zmienić dane w prowadzonym rejestrze (dane posiadacza lub prowadzonego hodowle, miejsca przetrzymywania zwierzęcia lub prowadzenia hodowli, data wejścia w posiadanie, cele przetrzymywania lub prowadzenia hodowli)?

Czy w przypadku zmiany danych ewidencyjnych organ powinien wydać zaświadczenie o zarejestrowaniu/zmianie danych w rejestrze?

Czy traktować je jako dodatkowe zaświadczenie i w związku z tym pobrać opłatę skarbową w wysokości 17 zł za wydanie dodatkowego zaświadczenia?

Czy jednak zwierzęta powinny być wyrejestrowane, a następnie ponownie zarejestrowane przez nowego posiadacza lub prowadzącego hodowle (z nowym numerem w rejestrze)?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX