Czy zmiana w 2014 r. przepisów dot. badań lekarskich kierowców wpłynęła na zasady przeprowadzania badań pracowników wykorzystujących pojazdy do celów służbowych?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 30 sierpnia 2019 r.
Autor odpowiedzi: Ambroziewicz Maciej
Odpowiedzi udzielono: 29 stycznia 2015 r.

PYTANIE

Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 7 stycznia 2004 r. w sprawie badań lekarskich kierowców i osób ubiegających się o uprawnienia do kierowania pojazdami w oparciu o § 4 ust. 4 pkt 5, pracownicy kierujący pojazdem w ramach obowiązków służbowych z kat. A, A1, B, B1, B+E oraz T zobowiązani byli podczas wykonywania badań lekarskich do przeprowadzania konsultacji okulistycznej oraz badań występowania zjawiska olśnienia i widzenia zmierzchowego. Ww. Rozporządzenie zostało uchylone i od 20 lipca 2014 r. obowiązują zmienione reguły postępowania w zakresie badań lekarskich osób ubiegających się o uprawnienia do kierowania pojazdami i kierowców - rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 17 lipca 2014 r. w sprawie badań lekarskich osób ubiegających się o uprawnienia do kierowania pojazdami i kierowców. Zgodnie z nowymi przepisami nie ma już obowiązku przeprowadzania konsultacji okulistycznej oraz badań występowania zjawiska olśnienia i widzenia zmierzchowego kierujących pojazdem w ramach obowiązków służbowych posiadaczy praw jazdy kat. A, A1, B, B1, B+E oraz T.

Czy w związku z wyżej opisaną zmianą, istnieje konieczność wpisywania na skierowaniach na badania profilaktyczne w celu wydania orzeczenia lekarskiego, dla pracowników umysłowych, przy nazwie stanowiska dodatkowo formuły: "kierowanie samochodem w ramach wykonywania obowiązków służbowych" (dotyczy podróży służbowych realizowanych prywatnym samochodem, zawartych umów na jazdy lokalne)?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX