Czy zmiana konstrukcji dachu dwuspadowego na płaski lub jednospadowy będzie przebudową, rozbudową, nadbudową?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Mackiewicz Marta
Odpowiedzi udzielono: 2 czerwca 2023 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Inwestor planuje przebudowę istniejącego (rok budowy ok. 1960 r.) budynku mieszkalnego 1-rodz. poprzez zmianę jego konstrukcji dachu z dwuspadowego (45 st.) na płaski lub jednospadowy. Plan miejscowy zagospodarowania terenu z 2022 r. ustala m.in. dla dachów: dach dotychczasowy lub typu 38-45 st., a na budynkach, w których nie ma mieszkań, o pow. zabudowy powyżej 600 m2 typu do 25 st. Ponadto w słowniczku pojęć planu miejscowego określono, że dach dotychczasowy to dach znajdujący się na budynku w dniu wejścia w życie planu miejscowego, a także taki, który został zrealizowany na mocy ważnego w tej dacie pozwolenia na budowę lub zgłoszenia. Pojęcie dachu dotychczasowego ma zastosowanie w odniesieniu do rozbudowy i nadbudowy istniejących budynków o przeznaczeniu podstawowym na poszczególnych kategoriach terenów, a także do budowy nowych garaży, budynków gospodarczych i obiektów pomocniczych, o kształcie dachu dotychczasowego na budynku o przeznaczeniu podstawowym występującym na działce, na której mają być wznoszone ww. budynki.

Pytanie 1. Czy zmiana konstrukcji dachu dwuspadowego na płaski lub jednospadowy będzie przebudową, rozbudową, nadbudową?

Pytanie 2. Czy planowana inwestycja będzie zgodna z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego w kontekście kształtu dachu?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX