Czy zmarłemu pracownikowi można z pozostałości należnego wynagrodzenia potrącić raty niespłaconej pożyczki?

Pytania i odpowiedzi
Status: Nieaktualne
Autor odpowiedzi: Tomaszewska Barbara
Odpowiedzi udzielono: 25 listopada 2014 r.

PYTANIE

W urzędzie tragicznie zginął pracownik, który był zatrudniony na etacie operatora monitoringu miejskiego na czas nieokreślony. Pracownik ten był rozwiedziony z małżonką oraz posiadał dwoje dorosłych dzieci, które mają ukończone 18 lat. Dzieci zmarłego pracownika zostały poinformowane, iż nie mogą otrzymać należnych świadczeń po zmarłym tacie (wynagrodzenie za miesiąc październik, odprawę pośmiertną oraz ekwiwalentu za niewykorzystany urlop) póki nie założą sprawy w sprawie spadku po zmarłym ojcu. Z ostatniej listy płac potracono jeszcze temu zmarłemu pracownikowi ratę zaciągniętej pożyczki z ZFŚS na cele remontu mieszkania. Mimo to nadal widnieje zaległość z tyt. niespłaconej przez niego pożyczki.

Czy zmarłemu pracownikowi można z pozostałości jego należnego wynagrodzenia potrącić należne raty niespłaconej pożyczki?

Czy ewentualnie można utworzyć dla niego osobną listę płac jego należności do wypłaty, wpłacając kwotę jego wynagrodzeń na osobne subkonto, które w przypadku uregulowania przez jego dzieci sprawy spadkowej będzie można zwolnić wypłacając należne wynagrodzenie po zmarłym jego dzieciom?

ODPOWIEDŹ

Full content available after logging in to LEX

Log in to LEX | Don't use LEX programs yet? Order test access