Czy złożenie skargi do Komisji Europejskiej stanowi powstanie zagadnienia wstępnego które skutkuje obowiązkiem zawieszenia postępowania podatkowego?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Bartosiewicz Adam
Odpowiedzi udzielono: 28 października 2019 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Podatnik, w stosunku do którego toczy się postępowanie podatkowe w przedmiocie podatku VAT, zamierza złożyć do Komisji Europejskiej skargę na naruszenie przez Polskę przepisów Dyrektywy VAT. Naruszenia te w ocenie podatnika polegają na: po pierwsze, na ustanowieniu przez Polskę przepisów niezgodnych, jego zdaniem, z prawem Unii Europejskiej – art. 88 ust. 3a pkt 4 ustawy z 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. z 2018 r. poz. 2174 z późn. zm.) – dalej u.p.t.u., a po drugie, takiego stosowania prawa podatkowego, które jest skutkiem niewłaściwej wykładni prawa Unii Europejskiej i w konsekwencji prowadzi do wadliwego stosowania tych przepisów. Z jednej strony bowiem, organy pozbawiają podatnika prawa do odliczenia VAT z tego powodu, że w ich opinii podatnik dokonywał transakcji fikcyjnych, pozornych, tzn. nie mających uzasadnienia gospodarczego i charakteryzujących się cechami właściwymi dla tzw. karuzeli podatkowych, wskutek których nie stwierdzono jednak jakichkolwiek uszczupleń podatkowych, a z drugiej strony nie prowadzą żadnych czynności procesowych mających na celu zweryfikowanie, czy w istocie doszło do nadużycia prawa podatkowego, zgodnie z wykładnią TSUE.

Czy w takich okolicznościach, zasadne będzie złożenie wniosku o zawieszenie postępowania podatkowego do czasu rozstrzygnięcia przez KE, czy faktycznie doszło do naruszenia prawa UE? Czy w opisanych wyżej okolicznościach, w razie negatywnego zakończenia sprawy na etapie postępowania administracyjnego, zasadne będzie złożenie do sądu administracyjnego wniosku o przedstawienia przez ten sąd w toku wszczętego skargą podatnika postępowania, pytania prawnego Trybunałowi Sprawiedliwości Unii Europejskiej w przedmiocie naruszenia przez Polskę przepisów Dyrektywy VAT?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX