Czy złożenie dokumentu pełnomocnictwa w sprawie o ustalenie prawa do świadczenia pielęgnacyjnego jest wolne od opłaty skarbowej?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Kucharski Dominik
Odpowiedzi udzielono: 26 stycznia 2021 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Radca Prawny w imieniu klienta złożył wniosek na świadczenie pielęgnacyjne, do wniosku nie dołączono dowodu uiszczenia opłaty skarbowej od pełnomocnictwa, za to dołączono komunikat z Ministerstwa Rodziny z 10.01.2007 r. na temat opłaty skarbowej w sprawach świadczeń rodzinnych, w którym czytamy m.in. "Z dyspozycji art. 2 ust. 1 pkt 1 lit. c ustawy wynika, że nie podlega opłacie skarbowej dokonanie czynności urzędowej, wydanie zaświadczenia i zezwolenia (pozwolenia, koncesji) albo złożenie dokumentu stwierdzającego udzielenie pełnomocnictwa lub prokury albo jego odpisu, wypisu lub kopii m.in. w sprawach świadczeń socjalnych. Analiza normatywnej treści przepisów ustawy o świadczeniach rodzinnych, dotyczących zakresu i formy regulacji świadczeń rodzinnych, wskazuje, że ustawa wprowadza normy prawne w zakresie świadczeń socjalnych państwa na rzecz rodziny. Świadczenia rodzinne koszty ich obsługi są finansowane w formie dotacji celowej z budżetu państwa.Mając powyższe przepisy na względzie, należy stwierdzić, że na podstawie art. 2 ust. 1 pkt 1 lit. c ustawy o opłacie skarbowej w sprawach przyznania świadczeń rodzinnych nie powstaje obowiązek zapłaty opłaty skarbowej od podań i załączników do podań, czynności urzędowych, zaświadczeń, zezwoleń oraz dokumentów stwierdzających ustanowienie pełnomocnika oraz ich odpisów (wypisów). Zgodnie z art. 2 ust. 1 pkt 5 ustawy o opłacie skarbowej nie podlega opłacie skarbowej wydanie zaświadczenia niezbędnego do uzasadnienia wniosków w tych sprawach".

Czy w związku z powyższym Organ ma nadal domagać się opłaty od pełnomocnictwa? Czy mimo to nadal należy prowadzić postępowanie, bez względu na tę opłatę? Czy jeśli pełnomocnik złoży odwołanie od decyzji odmownej wówczas należy się domagać tej opłaty?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX