Czy zleceniobiorca posiada legitymację czynną w procesie wytaczającym powództwo o zapłatę przeciwko dłużnikowi zleceniodawcy?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Habryn-Chojnacka Ewa
Odpowiedzi udzielono: 8 października 2012 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Czy w razie zawarcia umowy zlecenia zawierającej łącznie postanowienia zleceniodawca zleca zleceniobiorcy czynności mające na celu odzyskanie kwoty pieniężnej będącej wierzytelnością jaka przysługuje zleceniodawcy. Zleceniodawca wyraża zgodę zleceniobiorcy na działania polubowne, sądowe (w tym wytaczanie powództw) przedegzekucyjne i egzekucyjne zleceniobiorca działa w imieniu własnym, ale na rzecz zleceniodawcy.

Czy zleceniobiorca posiada legitymację czynną w procesie wytaczającym powództwo o zapłatę przeciwko dłużnikowi zleceniodawcy?

Odpowiedź jest twierdząca bowiem:

Jest to zastępstwo pośrednie zleceniobiorca działa w imieniu własnym lecz na rachunek zleceniodawcy będąc zobowiązany do przeniesienia na zleceniodawcę praw nabytych w swoim imieniu ale dla zleceniodawcy (art. 765 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 z późn. zm.) - dalej k.c., art. 794 § 2 in principio k.c., art. 734 k.c.)

Zleceniobiorca działający w imieniu własnym będący tożsamy z stroną stosunku prawnego materialnego uzyskuje w sferze tego stosunku ale w granicach umowy zlecenia-legitymację procesową czynną albo bierną. Nie przeszkadzają przepisy ustawy z dnia 17 listopada 1964 r. - Kodeks postępowania cywilnego (Dz. U. Nr 43, poz. 296 z późn. zm.) - dalej k.p.c. ponieważ nie jest pełnomocnikiem procesowym ale powodem i może żądać zasądzenia kwoty pieniężnej nie na swoją rzecz ale na rzecz zleceniodawcy. Skutki wobec drugiej strony w sferze prawa materialnego działania przez zleceniobiorcę są tożsame z działaniem w imieniu własnym przez zleceniodawcę, może udzielić pełnomocnictwa procesowego, zlecenie może dotyczyć czynności z prawa materialnego i procesowych. Wówczas zleceniobiorca odpowiada majątkiem osobistym. Pomimo braku cesji wierzytelności i pełnomocnictwa procesowego od zleceniodawcy może dochodzić roszczenia przed sądem. Potwierdził SN w postanowieniu z 7 maja 2009 r., III CZP 7/09. Dla przyznania zarządcy takiego uprawnienie nie trzeba też przenosić na niego roszczenia windykacyjnego, wystarczy upoważnić go. SN potwierdził jego legitymację czynną.

Analogicznie skoro dopuszczalna jest legitymacja czynna zleceniobiorcy przy roszczeniu windykacyjnym, tym bardziej przy roszczeniu o zapłatę.

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX