Czy zgodnie z ustawa o rachunkowości firma może przejść na nowy system informatyczny mimo niezgodności stanu początkowego zapasów ze starym programem?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Leszczyńska-Trochonowicz Dagmara
Odpowiedzi udzielono: 18 marca 2011 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Kierownik zakładu podjął decyzje o przejściu z jednego systemu informatycznego na inny lepszy tj. z CDN na SAPa. Niestety nie jesteśmy w stanie uzgodnić ilościowo i wartościowo stanu początkowego zapasów tj. BZ z CDN, jest niezgodne z BO SAPa.

Wynika to z różnych przyczyn np.:

1)

nie wdrożenia w programie SAP dodatkowych modułów, gdzie wyroby są ewidencjonowane wg materiałów bezpośrednich, a w CDN wg cen ewidencyjnych równych cenie sprzedaży pomniejszonej o marżę;

2)

różnic w inwentaryzacji na dzień 31 grudnia. Ponieważ produkcja i sprzedaż pracowała już podczas rozliczania inwentaryzacji na obu systemach równocześnie nie dało się wprowadzić tych samych różnic w obu systemach, wprowadzano je w innym czasie wg stanu na dzień 31 grudnia, ale np. pewnych niedoborów nie można było poprawić, bo np. produkcja "komputerowo je zużyła";

3)

nieporównywalności pewnych indeksów, większa szczegółowość w SAP, inne mierniki ilościowe itp.;

4)

błędy ludzkie przy wprowadzaniu danych (przepisywaniu z systemu poprzedniego) i inne przyczyny.

Czy zgodnie z ustawa o rachunkowości firma może przejść na ten nowy system przy ww. problemach? Czy jeżeli różnice w wartości zapasów będą niewielkie i będą mieścić się np. w progu istotności 0,5% przychodów firmy, to będzie można przejść na nowy system, a np. jeżeli powyżej 5% to już nie? Jak zaksięgować na dzień 31 grudnia ewentualną różnicę - przeszacowanie zapasów:

- pozostałe koszty operacyjne;

- straty nadzwyczajne;

- rozrachunki z właścicielem;

- rozliczenie bieżącego wyniku;

- kapitał zapasowy?

Czy można tego dokonać w trakcie roku obrotowego, bez cofania się na stan z 31 grudnia -zmieniają się także zasady wyceny rozchodu i przychodu zapasów (wcześniej cena średnioważona, teraz np. LIFO w materiałach, w wyrobach cena sprzedaży - marża, obecnie wyłącznie materiały bezpośrednie, wcześniej cena nabycia równała się cenie zakupu, obecnie doliczamy koszty zakupu itp.)?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX