Czy zgodnie z MSR 40 należy amortyzować nieruchomość inwestycyjną w przypadku przyjęcia modelu wyceny według wartości godziwej?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Soprych Maciej
Odpowiedzi udzielono: 27 stycznia 2014 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Czy zgodnie z MSR 40, w przypadku zakupu nieruchomości w grudniu 2013 r. w celu czerpania zysków w postaci czynszu i traktowania jej jako nieruchomości inwestycyjne na dzień bilansowy 31 grudnia 2013 r. i przyjęcia modelu wyceny według wartości godziwej, należy od stycznia 2014 r. amortyzować?

Proszę o zweryfikowanie naszych założeń i informację czy są one poprawne:

- wprowadzono nieruchomości inwestycyjne do ksiąg rachunkowych (z grupy KŚT 0, 1, 2) i ksiąg podatkowych (tylko z grupy KŚT 1, 2),

- przyjęto model wyceny wartości godziwej (nie amortyzuje się rachunkowo czyli MSR-owo),

- na dzień 31 grudnia 2013 r. utworzono rezerwę z tytułu odroczonego podatku dochodowego od różnicy nett (MSR - pod.) dla grupy KŚT 0,

- następować będzie okresowa wycena nieruchomości (zgodnie z MSR 40) do wartości godziwej, np. co roku, wpływająca na wynik finansowy tego okresu poprzez pozostałe przychody lub koszty operacyjne,

- od 2014 r. następować będzie dotwarzanie rezerwy na podatek odroczony wynikającą z różnicy nett z grupy KŚT 1, 2 (będzie amortyzacja podatkowa, natomiast zgodnie z MSR nie wystąpi amortyzacja w tym modelu).

Czy na podstawie MSR 40 należy amortyzować czy tylko weryfikować i wyceniać co roku do wartości godziwej?

Czy należy co miesiąc tworzyć rezerwę na podatek odroczony z tytułu różnicy amortyzacji (wystąpi amortyzacja podatkowa natomiast brak będzie amortyzacji MSR)?

Od 2014 r. koszty podatku od nieruchomości, ubezpieczeń majątku, opłata za wieczyste użytkowanie zaliczane będą do pozostałych kosztów operacyjnych.

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX