Czy zgodnie z art. 53 ust. 3 u.p.z.p. w postępowaniu związanym z wydawaniem decyzji o ustaleniu lokalizacji inwestycji celu publicznego przy dokonywaniu analizy warunków, należy udokumentować analizę w formie tekstowych wyników analizy funkcji?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 4 października 2021 r.
Autor odpowiedzi: Kamińska Anna
Odpowiedzi udzielono: 28 września 2016 r.

PYTANIE

Czy zgodnie z art. 53 ust. 3 u.p.z.p. w postępowaniu związanym z wydawaniem decyzji o ustaleniu lokalizacji inwestycji celu publicznego przy dokonywaniu analizy warunków i zasad zagospodarowania terenu oraz jego zabudowy, wynikających z przepisów odrębnych oraz stanu faktycznego i prawnego terenu, na którym przewidywano realizację inwestycji należy udokumentować przedmiotową analizę w sposób określony w art. 14 § 1 i art. 72 k.p.a. tj. w formie tekstowych wyników analizy funkcji?

W przypadku postępowań o warunkach zabudowy jest wymóg w § 9 rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 26 sierpnia 2003 r. w sprawie sposobu ustalania wymagań dotyczących nowej zabudowy i zagospodarowania terenu w przypadku braku miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, aby wyniki analizy zawierające część tekstową i graficzną stanowiły załącznik do decyzji o warunkach zabudowy. Natomiast w przypadku wydawania decyzji o ustaleniu lokalizacji inwestycji celu publicznego nie ma przepisu, który wprowadza wymóg załączenia do decyzji wyników analizy w wersji tekstowej.

Czy zatem w aktach sprawy należy posiadać wynik analizy w wersji tekstowej, jeżeli np. dokumentem potwierdzającym dokonanie analizy są tylko wypisy z rejestru gruntów i ewentualne kserokopie map wskazujących obszary chronione?

Jedna kontrola NIK w 2015 r. w gminie w zbadanych decyzjach o ustaleniu lokalizacji inwestycji celu publicznego zarzuciła brak udokumentowania wyników przeprowadzonej analizy jako niezgodne z art. 72 k.p.a. Argumentując, iż konieczność pisemnego potwierdzania czynności przez osobę, która je przeprowadzała wynika z art. 14 § 1 i art. 72 k.p.a.

Czy powyższa sytuacja dotyczy każdego postępowania związanego z wydawaniem decyzji o ustaleniu lokalizacji inwestycji celu publicznego, a zatem w każdej sprawie muszą znajdować się wyniki analizy w wersji tekstowej?

Czy wynik analizy ma stanowić załącznik do decyzji?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX