Czy zgodnie z art. 106 u.p.s. wydać decyzję wstrzymującą wypłatę zasiłku stałego do czasu wyjaśnienia sprawy?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Tyra Bożena
Odpowiedzi udzielono: 13 czerwca 2018 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

W terminie od 1 maja 2016 r. do 30 kwietnia 2017 r. klient pobierał z tutejszego Ośrodka zasiłek stały (na podstawie orzeczenia o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności wydanym w dniu 25 kwietnia 2016 r. do 30 kwietnia 2017 r., a stopień niepełnosprawności datuje się od 9 lutego 2016 r.).

Klient nie zgodził się z decyzją Powiatowego Zespołu ds. Orzekania o Niepełnosprawności i odwołał się do Wojewódzkiego Zespołu ds. Orzekania o Niepełnosprawności, który uchylił zaskarżone orzeczenie w całości i orzekł lekki stopień niepełnosprawności (orzeczenie wydano 6 czerwca 2016 roku do 30 kwietnia 2019 roku, a stopień niepełnosprawności datuje się od 37-go roku życia). W chwili obecnej klient zwrócił się do tutejszego Ośrodka z wnioskiem o przyznanie świadczeń z pomocy społecznej, m.in. zasiłku stałego. Poinformował pracownika socjalnego o tym, że odwołał się od decyzji Wojewódzkiego Zespołu ds. Orzekania o Niepełnosprawności do Sądu Rejonowego.

W związku z powyższym, biorąc pod uwagę fakt, że obecnie mężczyzna nie ma uprawnień do pobierania zasiłku stałego (lekki stopień niepełnosprawności i niespełnione kryterium wieku) oraz fakt, że toczy się postępowanie sądowe, należy odmówić przyznania zasiłku stałego, czy zgodnie z art. 106 ustawy o pomocy społecznej wydać decyzję wstrzymującą wypłatę zasiłku stałego do czasu wyjaśnienia sprawy?

Klient nie poinformował pracownika socjalnego o zmianie orzeczenia o stopniu niepełnosprawności, czy w związku z tym zasiłek stały został nienależnie pobrany i podlega zwrotowi?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX