Czy zgodne z prawem jest wymaganie od osoby upoważnionej do odbioru wyniku badania pacjenta podawania danych osobowych innych niż imię i nazwisko?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Łokaj Maciej
Odpowiedzi udzielono: 24 października 2019 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Czy upoważnienie do odbioru wyniku badania pacjenta, udzielone przez pacjenta innej osobie, musi wskazywać oprócz imienia, nazwiska inne dane identyfikujące upoważnioną osobę, np. PESEL, rodzaj i numer dokumentu potwierdzającego tożsamość?

Czy nie są to dane nadmiarowe, mając na uwadze, że w przypadku upoważnienia do dostępu do dokumentacji medycznej/ informacji o stanie zdrowia, dołączanego do historii choroby pacjenta, takie dane nie mogą być zbierane?

Również nie mogą być one zbierane w wykazie udostępnień dokumentacji medycznej (o którym mowa w przepisach u.p.p.). Pytanie to nasuwa się w związku z projektem branżowego kodeksu RODO - w udostępnionym projekcie znajdują się zapisy z przedmiotowego zakresu, w tym wzór upoważnienia, które budzą wątpliwości. Ewentualny wykaz wydanych wyników badań, np. w laboratorium, w pracowni diagnostycznej RTG, a wykaz udostępnień dokumentacji medycznej, o którym mowa w u.p.p. (...), to dwa różne wykazy.

Czy dopuszczalne jest, by w wykazie udostępnionych wyników badań, np. laboratoryjnych, zbierać podpisy osób odbierających wyniki (w zasadzie samych pacjentów,ich przedstawicieli ustawowych lub osób upoważnionych), w celu poświadczenia odbioru wyniku, czy też możliwe jest jedynie, by to sam pracownik laboratorium dokonał stosownej adnotacji w wykazie, komu wynik wydał (tj. by stosować taką samą procedurę, jaką ustawodawca wskazał dla prowadzenia wykazu udostępnień dokumentacji medycznej)?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX