Czy zezwolenie na zbieranie odpadów wygaśnie z mocy prawa czy zostanie cofnięte?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Grzegrzółka Robert
Odpowiedzi udzielono: 15 stycznia 2021 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Przedsiębiorca złożył wniosek o zmianę zezwolenia na zbieranie odpadów przed dniem 5 marca 2020 r. w celu dostosowania decyzji do wymogów ppoż., zabezpieczenia roszczeń oraz kwestii wskazanych w ustawie (potwierdzona notarialnie umowa dzierżawy, odpowiedzialność solidarna z właścicielem itd.). W toku postępowania, które toczy się od 9 miesięcy konieczne okazało się spełnienie wymogów, których wnioskodawca nie jest w stanie spełnić i uzupełnić wymogów wskazanych w wezwaniu organu (brak postanowienia Komendanta Straży Pożarnej), organ odmówi więc wydania decyzji (pozostawi wniosek bez rozpatrzenia). Organ cofa decyzję, o której mowa w art. 14 ust. 1 ustawy z 20.07.2018 r. o zmianie ustawy o odpadach oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2018 r. poz. 1592) - dalej u.z.u.o. wówczas, gdy odmówi jej zmiany na podstawie art. 41a ust. 4a lub art. 46 ust. 1-1f ustawy z 14.12.2012 r. o odpadach (Dz.U. z 2020 r. poz. 797) - dalej u.o., natomiast w przypadku, gdy decyzja wygaśnie zgodnie z art. 14 ust. 4 u.z.u.o. - organ decyzji nie cofa, a wygaśnięcie decyzji następuje bezpośrednio na podstawie przepisów prawa (ex lege), bez konieczności podejmowania w tym zakresie jakiejkolwiek decyzji przez organ administracyjny.

Czy zezwolenie na zbieranie odpadów wygaśnie z mocy prawa, czy zostanie cofnięte?

Czy jeśli decyzja wygaśnie z mocy prawa, oznacza to, że przedsiębiorca od 5 marca 2020 r. prowadzi zbieranie odpadów bez wymaganego zezwolenia z wszelkimi konsekwencjami przewidzianymi ustawą?

Jakie przesłanki muszą zostać spełnione, aby decyzja nie wygasła, a organ ją cofnął (odmówił jej zmiany na podstawie art. 41a ust. 4a lub art. 46 ust. 1-1f u.o.)?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX