Czy ze zwolnienia korzysta się na bieżąco tj. przy ustalaniu zaliczek miesięcznych na CIT czy dopiero po roku, składając... - OpenLEX

Czy ze zwolnienia korzysta się na bieżąco tj. przy ustalaniu zaliczek miesięcznych na CIT czy dopiero po roku, składając zeznanie roczne CIT-8?

Pytania i odpowiedzi
Status: Aktualne
Autor odpowiedzi: Bartosiewicz Adam
Odpowiedzi udzielono: 7 marca 2022 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Spółka z o.o. otrzymała decyzję o wsparciu na podstawie ustawy o wspieraniu nowych inwestycji. W lutym 2022 uruchomiono linię produkcyjną oraz rozpoczęto produkcję i sprzedaż wyrobów, z których dochód ma korzystać ze zwolnienia z podatku CIT na podstawie ww. decyzji. Spółka produkuje też wyroby na innych wydziałach produkcyjnych, z których dochód nie podlega zwolnieniu.

Czy ze zwolnienia korzysta się na bieżąco tj. przy ustalaniu zaliczek miesięcznych na CIT czy dopiero po roku, składając zeznanie roczne CIT-8?

Czy w przypadku, gdy za luty spółka osiągnie dochód z całej działalności (opodatkowanej i zwolnionej), a stratę na działalności zwolnionej, to zaliczkę CIT za luty i tak faktycznie zapłaci od dochodu z całej działalności, gdyż strata z działalności zwolnionej nie podlega odliczeniu od dochodu?

Tak wynika m.in. z konstrukcji zeznania CIT-8, gdyż w CIT-8/O wykazuje się wyłącznie dochód zwolniony. 3. Koszty ogólne (zarządu), będące kosztami okresu, będą przyporządkowane do działalności zwolnionej zgodnie z art. 15 ust. 2 CIT.

Czy spółka może zastosować inne klucze podziału kosztów niebędących kosztami okresu - np. do kosztów wydziałowych energii elektrycznej lub podatku od nieruchomości wg wartości produkcji zwolnionej do całej wartości produkcji danego miesiąca?

Wg spółki taki podział będzie bardziej odpowiadał rzeczywistości niż udział w przychodach zgodnie z art. 5 ust. 2 CIT. Poza tym nie jest możliwe ustalanie w kolejnych miesiącach kosztów wydziałowych z działalności zwolnionej narastająco od początku roku zgodnie z art. 15 ust. 2 CIT, gdyż część tych kosztów znajdzie się na magazynie (jako wartość wyrobów niesprzedanych w magazynie na koncie 60x), a nie wpływa na bieżąco na wynik (dochód).

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX