Czy zdemontowany środek trwały należy utrzymać w ewidencji środków trwałych czy pozabilansowych?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Waślicki Tadeusz
Odpowiedzi udzielono: 17 lutego 2012 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Spółka posiadała środek trwały w ewidencji, który użytkowała. Na skutek zmiany adresu lokalizacji środek trwały został zdemontowany i podjęto decyzję o braku ponownego montażu w nowej lokalizacji z opcją sprzedaży. Na dzień podjętej decyzji środek trwały nie był w całości umorzony.

Jak powinno w związku z tym wyglądać prawidłowo ujęcie w księgach zgodnie z przepisami o rachunkowości?

Jednostka dokonała następujące księgowania: wyksięgowała wartość środka trwałego z ewidencji, tj. środki trwałe Ma wartość brutto (39 tys.), dotychczasowe umorzenie Wn (21 tys.), różnicę między wartością brutto a dotychczasowymi odpisami (18 tys.) ujęto na koncie środki trwałe w budowie - konto to w swoim zapisie pełni rolę konta pozabilansowego - i w tej samej wysokości dokonano odpisu utraty wartości środka trwałego - konto odpisu Ma (18 tys.), konto pozostałe koszty operacyjne NKUP strona Wn. Na podstawie powyższych księgowań na dzień bilansowy wartość tego środka trwałego jest równa zero. Ten sposób ewidencji jednostka dokonała ze względu na brak możliwości jednostronnego księgowania w systemie.

Czy na koncie pozabilansowym powinna być ujęta wartość netto czy brutto środka trwałego?

Czy w ogóle w takim przypadku, gdy spółka zdemontowała środek trwały częściowo umorzony i nie podjęto decyzji o jego dalszych losach, należy go utrzymywać w ewidencji środków trwałych czy pozabilansowych?

Czy księgowania zaproponowane powyżej są prawidłowe?

Za pomocą jakich dokumentów księgowych dokonać ewidencji poszczególnych operacji gospodarczych?

Jakie są inne warianty księgowań powyższego zdarzenia gospodarczego?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX