Czy zbiorniki na olej opałowy zasilające kotłownie należy potraktować jako odrębne instalacje do przesyłu, przeładunku lub magazynowania paliw płynnych i dokonać ich zgłoszenia?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Gall Marek
Odpowiedzi udzielono: 14 lipca 2017 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Na terenie zakładu funkcjonują 3 lokalne kotłownie, wyposażone w małe energetyczne kotły wodne typu Viessmann Paromat Simplex, zasilane olejem opałowym lekkim RGTERM 0,2:

- kocioł K1 o mocy znamionowej 105 kW – budynek biurowy,

- kocioł K2 o mocy znamionowej 130 kW – budynek warsztatowy,

- kocioł K3 o mocy znamionowej 170 kW – budynek socjalny.

Każdy z wyżej wymienionych kotłów wyposażony jest w zasobniki (zbiorniki) na olej opałowy o pojemności 6 m[3]każdy. Gazy spalinowe z każdej kotłowni odprowadzane są do atmosfery emitorem punktowym. Zgodnie z definicją zawartą w art. 3 pkt 6 lit. b ustawy z 27.04.2001 r. Prawo ochrony środowiska - dalej p.o.ś. zakład traktuje powyższy zespól urządzeń jako instalację.

Czy zrobił to właściwie?

Czy zbiorniki na olej opałowy zasilające kotłownie należy potraktować jako odrębne instalacje do przesyłu, przeładunku lub magazynowania paliw płynnych i dokonać ich zgłoszenia organom ochrony środowiska zgodnie z rozporządzeniem Ministra Środowiska z 2.07.2010 r. w sprawie rodzajów instalacji, których eksploatacja wymaga zgłoszenia - dalej r.i.e.w.z.?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX