Czy zbiornik retencyjny (ziemny) wykonany bez użycia materiałów budowlanych jest obiektem budowlanym, podlegającym reglamentacji ustawy Prawo budowlane?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 18 września 2020 r.
Autor odpowiedzi: Bursztynowicz Michał
Odpowiedzi udzielono: 27 maja 2019 r.

PYTANIE

Inwestor zamierza wybudować zbiornik retencyjny o powierzchni około 400 m2 (bez użycia materiałów budowlanych), w dwóch jednostkach planistycznych MNU oraz RM miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, który nie odnosi się w żadnym z punków do tego typu obiektów. W planie zwrócono uwagę na obowiązywanie zarządzenia wojewody o obszarze chronionego krajobrazu, w którym wskazano obowiązek budowy nowych obiektów budowlanych w odległości 100 m od zbiorników wodnych.

Czy zbiornik retencyjny (ziemny) wykonany bez użycia materiałów budowlanych jest obiektem budowlanym, podlegającym reglamentacji ustawy z 7.07.1994 r. – Prawo budowlane (Dz.U. z 2018 r. poz. 1202 z późn. zm.)? Czy organem właściwym dla przyjęcia zgłoszenia budowy zbiornika i jako obiektu melioracji wodnych jest starosta czy wojewoda? Czy odległość 100 metrów wskazana w zarządzeniu wojewody "działa w dwie strony" tzn. dotyczy odległości projektowanych budynków od istniejących zbiorników wodnych i projektowanych zbiorników wodnych od istniejących budynków? Czy w związku z możliwym przyszłym ograniczeniem zabudowy terenów sąsiednich, organ powinien wnieść sprzeciwy i nałożyć obowiązek uzyskania decyzji o pozwoleniu na budowę, czyniąc właścicieli nieruchomości w promieniu 100 m stronami postępowania? Czy retencyjny zbiornik wodny jest obiektem zgodnym z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX