Czy zawieszone postępowanie powinien podjąć ten sam organ, który zawiesił postępowanie, po ustaniu przyczyny zawieszenia postępowania?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Kucharski Dominik
Odpowiedzi udzielono: 12 maja 2021 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Czy ten sam organ administracji publicznej, który zawiesił postępowanie administracyjne na podstawie art. 65 § 1 k.p.a. musi je wznowić w sytuacji, gdy strona zmieniła miejsce zamieszkania?

Jakie jest prawidłowe postępowanie w sytuacji, gdy wniosek o świadczenie dobry start został złożony w dniu 08.10.2019 r. w innej gminie?

Tamtejszy organ zawiesił postępowanie do czasu uzyskania odpowiednich dokumentów przez wnioskodawcę (tj. zezwolenia na pobyt czasowy przez Ukrainkę). W dniu 5.05.2021 r. wnioskodawczyni dostarczyła do tamtejszego Ośrodka decyzję potwierdzającą zezwolenie na pobyt czasowy na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej do dnia 08.03.2023 r. Decyzja została wydana dla niej (i odrębna dla syna) w dniu 09.03.2021 r.

W treści decyzji jest zapis: (...) po rozpatrzeniu wniosku złożonego w dniu 08.10.2019 r. obywatelki Ukrainy o udzielenie zezwolenia na pobyt czasowy na terytorium RP orzekam o udzieleniu zezwolenia na pobyt czasowy na terytorium RP do dnia 08.03.2023 r.

Wnioskodawczyni w dniu 05.05.2021 r. złożyła również prośbę o przekazanie akt do naszego Ośrodka ze względu na zmianę miejsca zamieszkania.

Czy poprzedni Ośrodek prawidłowo przekazał nam dokumenty z zawieszonym postępowaniem, czy też najpierw powinien odwiesić lub umorzyć jako bezprzedmiotowe zawieszone postępowanie?

Czy w sytuacji, kiedy w decyzji Wojewody dotyczącej udzielenia pobytu nie została wskazana data początkowa udzielenia zezwolenia, można przyjąć, że data złożenia wniosku o udzielenie zezwolenia jest datą początkową ważności tego zezwolenia i pozytywnie rozpatrzyć wniosek na dobry start za październik 2019 r.?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX