Czy zatrzymana kwota zadatku podlega opodatkowaniu?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Jabłoński Mariusz
Odpowiedzi udzielono: 29 marca 2018 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Jesteśmy firmą deweloperską. Zawarliśmy przedwstępną umowę sprzedaży lokalu mieszkalnego i garażu. W umowie jest mowa o zadatku w wysokości 3% ceny brutto przedmiotu umowy, zadatek ten przepada na rzecz sprzedawcy w przypadku rozwiązania umowy z winy nabywcy. Zgodnie z art. 19a ust.8 ustawy z 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług otrzymanie zadatku powoduje obowiązek podatkowy w VAT w odniesieniu do kwoty zadatku. Nabywca lokalu - strona umowy przedwstępnej, rezygnuje z kupna lokalu i chce rozwiązać umowę. Nabywca wpłacił 10% wartości przedmiotu lokalu mieszkalnego na rachunek powierniczy zamknięty oraz 10% wartości garażu na nasz rachunek bieżący i na tę kwotę dotyczącą garażu wystawiono mu fakturę i naliczono od kwoty wpłaty VAT. Firma nasza przygotowuje porozumienie dotyczące rozwiązania tej umowy i chce umieścić zapis o zadatku, który rekompensuje zerwanie umowy.

Co nasza firma ma zrobić w tej sytuacji od strony podatkowej w przypadku zatrzymania części wpłat jako rekompensaty za zerwanie umowy?

Czy ta rekompensata jako rodzaj zadatku z przedwstępnej umowy sprzedaży można uznać za rodzaj odszkodowania, który nie podlega pod VAT?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX