Czy zasypanie, w związku z powodzią, zbiorników naziemnych służących do magazynowania wód, uzasadnia ich wyłączenie z opodatkowania podatkiem od nieruchomości?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Różycki Karol
Odpowiedzi udzielono: 6 grudnia 2016 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Kilka lat temu w wyniku powodzi zasypane zostały dwa zbiorniki naziemne, służące do magazynowania wód. Firma w tamtym okresie nie dokonała ich odkopania (co generowałoby znaczne koszty), ponieważ nie były one niezbędne do prowadzenia działalności, a regulacje prawne takiego obowiązku nie nakładały. Z uwagi na powyższe dokonano likwidacji tych środków trwałych oraz wyłączono je z opodatkowania w zakresie podatku od nieruchomości, gdzie ujęte były jako budowle. W grudniu 2012 r. odkopano jeden ze zbiorników, co podyktowane było koniecznością zagospodarowania wód we własnym zakresie, na skutek zaprzestania wykonywania tych czynności przez inny podmiot. Obecnie zbiornik ten ponownie wprowadzony został do ewidencji środków trwałych.

Czy w związku z powyższym należy dokonać korekty deklaracji podatku od nieruchomości za 2013 r. w odniesieniu do tego jednego zbiornika?

Jeśli tak, to od jakiej daty (od miesiąca następującego po dacie odkopania tj. styczeń 2013 r., czy od miesiąca następującego po wprowadzeniu tego zbiornika do ewidencji środków trwałych)?

Być może jednak należało, mimo zasypania, nie wyłączać obu zbiorników z opodatkowania i ewentualna korekta nie powinna dotyczyć jedynie 2013 r., a również lat wcześniejszych?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX