Czy zasypanie ujściowego odcinka rowu wymaga uzyskania pozwolenia wodnoprawnego?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 31 grudnia 2017 r.
Autor odpowiedzi: Osuch-Chacińska Lucyna
Odpowiedzi udzielono: 24 stycznia 2017 r.

PYTANIE

Do starosty wpłynął wniosek o wszczęcie postępowania w przedmiocie samowolnej zmiany ukształtowania terenu. Zmiana ukształtowania terenu polega na podwyższeniu terenu (części działki) o około 1,5 m co spowodowało negatywne konsekwencje (bezpośrednie oddziaływanie) na działkę wnioskodawcy, która graniczy z działką (X), przekroczono rzędne wysokościowe terenu. Wskazana część działki w planie zagospodarowania przestrzennego określona jest jako teren roślinności izolacyjnej dla przebiegającej linii 15kV. Oddziaływanie przejawia się na podtapianiu działki wnioskodawcy. podczas opadów i zmiany hydrologii zasypanego terenu. Powyższe działki położone są na terenach szczególnego zagrożenia powodzią.

Czy w związku z powyższym pozwolenie na budowę w zakresie wskazanych prac wymaga operatu wodnoprawnego, a tym samym pozwolenia wodnoprawnego?

Ponadto zmieniono ukształtowanie terenu przylegającego do wód, zasypana działka rowu melioracyjnego oraz kierunek przepływu wód. Rów odprowadza wody opadowe i roztopowe z wyżej położonych terenów miejscowości do pobliskiej rzeki.

Czy w opisanej sprawie będzie miał zastosowanie art. 29 ustawy z dnia 18 lipca 2001 r. Prawo wodne - dalej pr. wod.?

Jakie kompetencje posiada starosta by rozwiązać przedmiotową sprawę?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX