Czy zaświadczenie od prywatnego lekarza okulisty stanowi wystarczającą podstawę do przyznania pracownikowi szkieł korekcyjnych?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 16 listopada 2023 r.
Autor odpowiedzi: Majer Roman
Odpowiedzi udzielono: 31 marca 2014 r.

PYTANIE

Pracownica w ciąży otrzymała od prywatnego lekarza okulisty zalecenie noszenia okularów, ponieważ według okulisty z powodu ciąży okresowo pogorszył jej się wzrok. Podczas okresowego badania profilaktycznego przeprowadzonego w 2012 r. lekarz medycyny pracy nie stwierdził potrzeby używania szkieł korekcyjnych. Zaświadczenie lekarskie jest ważne do czerwca 2016 r. Pracownica pracuje 8 godzin dziennie przed komputerem, z tego tytułu ubiega się o dofinansowanie zakupu okularów korekcyjnych. Jednak z uwagi na stan ciąży pracownica nie może pracować przy monitorze ekranowym powyżej 4 godzin dziennie.

Czy w takim wypadku pracownicę należy skierować na dodatkowe badanie do lekarza medycyny pracy, który potwierdzi konieczność używania okularów korekcyjnych przy pracy z monitorem ekranowym?

Pracodawca nie ma możliwości skierowania pracownicy do pracy, w której nie używa się komputerów, nie ma więc możliwości skrócenia pracy pracownicy z monitorem ekranowym do 4 godzin dziennie.

Jakie możliwości działania mają w tej sytuacji pracodawca i pracownica?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX