Czy zastosowanie środka egzekucyjnego przed końcem roku, w którym upłynął termin płatności podatku sprawia, że termin przedawnienia należy liczyć od dnia następnego od zastosowania tego środka?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Klimek Krzysztof
Odpowiedzi udzielono: 24 października 2019 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Jeżeli zostanie zastosowany skuteczny środek egzekucyjny pomiędzy dniem, w którym upłynął termin płatności, a ostatnim dniem roku kalendarzowego, w którym upłynął termin płatności, to w wyniku zastosowanego środka egzekucyjnego termin przedawnienia należy liczyć od dnia następującego po dniu, w którym zastosowano środek egzekucyjny? Czy też zastosowanie środka egzekucyjnego pomiędzy dniem, w którym upłynął termin płatności, a ostatnim dniem roku kalendarzowego, w którym upłynął termin płatności, nie wywołuje skutku w zakresie terminu przedawnienia?

Powyższe motywuję następująco: Termin płatności zobowiązania upłynął w czerwcu. W myśl art. 70 § 1 OP zobowiązanie przedawnia się z upływem 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin płatności. W okresie pomiędzy czerwce a 31 grudnia organ egzekucyjny zastosował skuteczny środek egzekucyjny. Art. 70 § 4 OP stanowi, że bieg terminu przedawnienia zostaje przerwany wskutek zastosowania środka egzekucyjnego, o którym podatnik został zawiadomiony. Po przerwaniu biegu terminu przedawnienia biegnie on na nowo od dnia następującego po dniu, w którym zastosowano środek egzekucyjny.

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX