Pytania i odpowiedzi
Status: Nieaktualne, stan prawny na: 30 czerwca 2019 r.
Autor odpowiedzi: Tyra Bożena
Odpowiedzi udzielono: 26 maja 2019 r.

PYTANIE

Wnioskodawczyni (19-letnia uczennica) rodzi dziecko. Składa wniosek na świadczenia rodzinne i świadczenie wychowawcze. Organ przyznaje jej świadczenia. W roku bazowym jej dochodem był dochód z praktyk zawodowych, których jeszcze nie zakończyła. Z tytułu praktyk będzie miała wypłacany zasiłek macierzyński z ZUS-u.

W związku z powyższym, czy zasiłek macierzyński należy traktować jako dochód uzyskany?

Czy w związku z art. 3 pkt 24 lit. h ustawy o świadczeniach rodzinnych, zgodnie z którym jako uzyskanie dochodu należy traktować uzyskanie zasiłku chorobowego, świadczenia rehabilitacyjnego lub zasiłku macierzyńskiego, przysługujących po utracie zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej, praktyki zawodowe traktować jako zatrudnienie i do dochodów rodziny liczyć tylko dochód z praktyk z bazowego roku?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX

Zaloguj się do LEX | Nie korzystasz jeszcze z programów LEX?