Czy zasadnym będzie przedłużenie świadczenia na zakwaterowanie i wyżywienie dotyczącego nastolatka, który przebywa na terenie Polski dłużej niż 120 dni, jeżeli jego opiekun wraz z rodzeństwem są dopiero dni 90?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Karciarz Mateusz
Odpowiedzi udzielono: 4 listopada 2022 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Złożono wniosek o przedłużenie świadczenia dotyczącego zakwaterowania i wyżywienia małoletniego. Wniosek dotyczy małoletniego, który wcześniej przebywał pod opieką ojca, jednak ten wrócił na Ukrainę. Obecnie małoletni przebywa pod opieką matki, która przyjechała z Ukrainy wraz z pięciorgiem swoich małoletnich dzieci (rodzeństwo małoletniego z wniosku). Matka z pozostałymi dziećmi przebywają na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej 90 dni.

Czy zasadnym będzie przedłużenie świadczenia dotyczącego zakwaterowania i wyżywienia dotyczącego nastolatka, który przebywa na terenie Polski już dłużej niż 120 dni, jeżeli jego opiekun wraz z rodzeństwem są dopiero dni 90? Czy przedłużenie zakwaterowania i wyżywienia będzie możliwe dopiero, gdy jego matka samotnie sprawująca opiekę nad sześciorgiem dzieci będzie przebywać dłużej niż 120 dni na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej?

Dodam, że wszystkie te osoby przebywają w jednym gospodarstwie, którego właściciel złożył zarówno wniosek o przedłużenie świadczenia jak i przyznanie świadczenia dotyczącego zakwaterowania i wyżywienia uchodźców.

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX