Czy zasadne jest zawieszenie postępowania w sprawie uchylenia prawa do świadczeń z funduszu alimentacyjnego, do czasu prawomocnego rozstrzygnięcia o miejscu pobytu osoby uprawnionej?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Kucharski Dominik
Odpowiedzi udzielono: 1 stycznia 2020 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Proszę o poradę z zakresu FA.

29.11 br. zgłosił się dłużnik alimentacyjny – ojciec poinformował, że dzieci, na które wypłacamy fundusz alimentacyjny, zostały umieszczone w Placówce Opiekuńczo-Wychowawczej, a on złożył 29.11.2019 r. wniosek do Sądu Rejonowego o ustalenie miejsca pobytu dzieci u niego. W dniu 03.12.2019 r. z Placówki wpłynęły pisma, że dzieci przebywają tam od 27.11.2019 roku i Placówka zapewnia im całodobowe utrzymanie.

Pismem z dnia 04.12.2019 r. poinformowaliśmy matkę dzieci, że zostało wszczęte postępowanie administracyjne w sprawie dalszego uprawnienia do świadczeń z funduszu alimentacyjnego dla osób uprawnionych. Zawiadomienie  doręczone 9.12.2019 r., a świadczenia z FA wstrzymane. Matka została poinformowana, że może zapoznać się z dokumentami oraz wypowiedzieć się w sprawie.

Do dnia dzisiejszego matka nie zgłosiła się do tutejszego OPS ani nie przesłała żadnego oświadczenia. 17 grudnia 2019 r. Sąd Rejonowy postanowił udzielić zabezpieczenia ojcu (dłużnikowi alimentacyjnemu) poprzez ustalenie miejsca pobytu dzieci w miejscu jego zamieszkania do czasu prawomocnego zakończenia postępowania w sprawie, do OPS wpłynęły pisma z dnia 17.12.2019 r., że dzieci zostały skreślone z listy wychowanków Placówki.

Jakie dalsze kroki powinien podjąć OPS jako OWW w wyniku wszczętego postępowania dotyczącego dalszego uprawnienia do FA?

Mamy wątpliwości, czy istnieje podstawa prawna do zakończenia decyzji przyznającej świadczenia z FA matce, czy należałoby zawiesić postępowanie do czasu "prawomocnego zakończenia postępowania w sprawie"?

Nadmieniamy, że dłużnik nie składał do sądu o zniesienie alimentacji ani o alimenty od matki, gdyż jak twierdzi musi być rozstrzygnięta jedną sprawą, żeby można było zaczynać drugą.

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX