Pytania i odpowiedzi
Status: Nieaktualne, stan prawny na: 31 grudnia 2017 r.
Autor odpowiedzi: Krywan Tomasz
Odpowiedzi udzielono: 30 grudnia 2005 r.

PYTANIE

Spółka jawna zakupiła w 2004 r. samochód osobowy.

P = Proporcja obrotu ze sprzedaży opodatkowanej/obrotu całkowitego;

P z 2003 r. = 97,6 po zaokrągleniu 98;

P z 2004 r. = 98,1 po zaokrągleniu 99;

Podatnik wprowadził samochód na środki trwałe i odliczył VAT w wysokości 4900 zł, od zakupu samochodu osobowego (0,98*5000).

P z 2005 r. po zaokrągleniu 99.

Czy podatnik w styczniu 2005 r. powinien dokonać korekty rocznej odliczenia VAT od zakupu samochodu w wysokości 990 zł - 980 zł = 10 zł?

Czy podatnik w styczniu 2006 r. powinien dokonać korekty rocznej odliczenia podatku odliczonego, skoro różnica P 2005 - P 2004 jest mniejsza niż 2?

Czy sprzedając samochód w roku 2006 (korzystając ze zwolnienia z VAT zgodnie z rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług - Dz. U. Nr 97, poz. 970 z późn. zm.) będzie musiał dokonać korekty podatku naliczonego w trybie art. 91 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - dalej u.p.t.u. tzn. na minus 3 x 980 zł = 2940 zł, tzn. odliczy 1970 zł?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX

Zaloguj się do LEX | Nie korzystasz jeszcze z programów LEX?