Czy zarządca drogi posiada możliwość prawną nienaliczania opłat za zajęcie pasa drogowego przez ogrodzenie?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 18 września 2020 r.
Autor odpowiedzi: Bursztynowicz Michał
Odpowiedzi udzielono: 24 stycznia 2020 r.

PYTANIE

Zostało wybudowane ok. 1994 r. ogrodzenie znajdujące się częściowo w pasie drogi krajowej wykonane przez poprzedniego właściciela działki. Poprzedni właściciel prawdopodobnie nieświadomie wybudował ogrodzenie nie na swojej działce, lecz w drodze. Ogrodzenie nie koliduje z ruchem pojazdów, jest daleko od kr. jezdni, nie stanowi zagrożenia. Zarządca drogi zaczął naliczać opłatę za zajęcie pasa drogowego ok. 1800 zł/ mc, jednocześnie poinformował o możliwości wykupienia kawałka działki drogowej. Procedura podziału działki i jego wykupu będzie trwała ok. 18 m-cy, więc za ten okres opłata wyniosłaby ok. 32 400 zł. Jest to więc koszt niewspółmierny do wartości ogrodzenia. Ponadto zarządca nie dopilnował kwestii władania, co opóźni czas wykupu. Otóż po przejęciu przed kilkoma laty drogi zarządca na podstawie uchwały marszałka nie dokonał zmian w zapisach księgi wieczystej, w której figuruje nadal zarząd dróg wojewódzkich jako poprzedni właściciel, a nie Generalna Dyrekcja DKiA. Został złożony wniosek o nienaliczanie opłat za istniejące ogrodzenie do czasu wykupu działki. GDDKiA zażądała przedłożenia pozwolenia na budowę bądź zgłoszenia budowy ogrodzenia. Inwestor pozwolenia ani zgłoszenia nie posiada.

1. Czy w tym przypadku niniejsze ogrodzenie będzie samowolą budowlaną, pomimo, że obecne przepisy ustawy z 7.07.1994 r. Prawo budowlane (Dz. U. z 2019 r. poz. 1186) – dalej pr. bud. nie przewidują obowiązku zgłoszenia ani uzyskania decyzji na realizację omawianego zgłoszenia?

2. Czy zarządca drogi posiada możliwość prawną nienaliczania opłat za zajęcie pasa drogowego przez omawiane ogrodzenie, czy w tym zakresie istnieją jakieś orzeczenia sądów?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX