Czy zarażenie się wirusem HIV przez pielęgniarkę podczas pobierania krwi od zarażonego pacjenta może być uznane za ciężki, indywidualny wypadek przy pracy?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Kaczorowska-Kossowska Iwona
Odpowiedzi udzielono: 10 kwietnia 2017 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

U pielęgniarki doszło do zakłucia igłą podczas pobierania krwi u pacjenta. Pacjent już wcześniej był zarażony HIV(+). Pacjent poruszył swoją ręką i w tym czasie pielęgniarka zakuła się w palec lewej ręki. Pielęgniarka była przeszkolona i po zdarzeniu postępowała zgodnie z wewnętrzną procedurą dotycząca ekspozycji na materiał zakaźny. Przemyła palec, zdezynfekowała, założyła opatrunek. Udała się do lekarza medycyny pracy. Pobrano krew od pielęgniarki i wynik okazał się HIV(+). Pielęgniarce podano właściwe leki.

Czy jest to ciężki czy indywidualny wypadek przy pracy?

Czy w przypadku HBV i HCV u pacjenta będzie to także ciężki, czy indywidualny wypadek przy pracy?

Podobny przypadek: fizjoterapeuta przebywał w oddziale szpitalnym i rehabilitował pacjenta. W czasie pionizacji chorego doszło do rozszczelnienia drenu Redona i zachlapania twarzy pracownika krwią (materiałem potencjalnie zakaźnym). Pracownik rano przed wyjściem do pracy ogolił zarost na swojej twarzy żyletką. Zdarzenie zgłoszono pisemnie do pracownika służby bhp. Pracownik pracował w rękawiczkach ochronnych i fartuchu ochronnym. Po ekspozycji na materiał zakaźny przemył twarz środkiem do dezynfekcji skóry i zgłosił się do lekarz medycyny pracy. Został skierowany na badania. Badania zostały także pobrane od pacjenta. Wyniki badań pracownika oraz pacjenta były prawidłowe, nie wystąpiło zakażenie (HIV, HBV, HCV).

Czy jest to wypadek przy pracy?

Czy wystarczy tylko zdarzenie odnotować w wykazie zranień ostrymi narzędziami przy udzielaniu świadczeń zdrowotnych?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX