Czy zapłata składki w wysokości ustalonej przez walne zgromadzenie z przekroczeniem kwoty zaliczanej w koszty uzyskania przychodu może być uznana za działanie na szkodę spółki?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Kwiatkowska Monika
Odpowiedzi udzielono: 11 sierpnia 2015 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Związek pracodawców, działający na podstawie ustawy o organizacjach pracodawców, finansowany jest ze składek członkowskich, których wysokość określa walne zgromadzenie członków związku. Zgodnie z treścią art. 7 cytowanej ustawy statut związku określa sposób ustanawiania składek członkowskich. Artykuł 6 ust. 2 cytowanej ustawy przewiduje możliwość zaliczenia przez członka związku płaconej składki w koszty uzyskania przychodu do wysokości określonej rozporządzeniem Rady Ministrów. Zgodnie z rozporządzeniem w sprawie wysokości, do jakiej składka na rzecz związku pracodawców jest zaliczana w koszty uzyskania przychodu, składka członkowska, o której mowa w art. 6 ust. 1 o organizacjach pracodawców, wpłacona na rzecz związku pracodawców, jest zaliczana w koszty uzyskania przychodu członka związku do wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty odpowiadającej 0,15% kwoty wynagrodzeń wypłaconych w poprzednim roku podatkowym, stanowiących podstawę wymiaru składek na ubezpieczenie społeczne. Wysokość składki członkowskiej, ustalona przez walne zgromadzenie naszego związku określona jest na zasadzie procentowej części kontraktu z NFZ i przekracza kwotę, którą zgodnie z powyżej cytowanymi przepisami można zaliczyć w koszty uzyskania przychodu.

Czy zapłata składki w wysokości ustalonej przez walne zgromadzenie z przekroczeniem kwoty zaliczanej w koszty uzyskania przychodu może być uznana za działanie na szkodę spółki, czy też innego rodzaju uchybienie w pracy zarządu spółki, skoro możliwość zaliczenia w koszty uzyskania przychodu jest tylko uprawnieniem podatkowym, a ustawa nie wymaga, aby wysokość składki była ustalana w korelacji z kwotą zaliczana w koszty uzyskania przychodu?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX