Czy zapisywanie rachunków w excel to wypełnienie wymogu prowadzenia ewidencji elektronicznie (czy taka ewidencja musi być prowadzona przez osobę fizyczną korzystającą zarówno ze zwolnienia przedmiotowego jak i podmiotowego)?

Pytania i odpowiedzi
Status: Nieaktualne
Autor odpowiedzi: Zaniewicz Edyta
Odpowiedzi udzielono: 9 lipca 2018 r.

PYTANIE

Osoba fizyczna wynajmuje mieszkanie na cele mieszkaniowe. Dla potrzeb PIT rozlicza się z najmu ryczałtem opodatkowanym 8.5%. Czynsz wpływa na konto prywatne tej osoby fizycznej. Mieszkanie stanowi współwłasność małżeńską, ale najem rozlicza małżonek nieprowadzący działalności gospodarczej (tj. osoba zatrudniona na etacie posługująca się numerem PESEL). Wpłaty uzyskiwane z najmu nie są rejestrowane w kasie fiskalnej. Miesięcznie jest wystawiany jeden rachunek dla najemcy w excelu. W momencie jak najem ten się rozpoczął osoba uzyskała informację z urzędu skarbowego, że nie musi składać deklaracji VAT-7 ani rejestrować się dla potrzeb VAT.

Pytanie czy obecnie obowiązuje ją wysyłanie plików JPK (a co za tym idzie deklaracji VAT7) lub posługiwanie się numerem NIP?

Czy zapisywanie rachunków kolejno w excelu to wypełnienie wymogu prowadzenia ewidencji elektronicznie i czy taka ewidencja musi być prowadzona dla potrzeb VAT przez osobę fizyczną korzystającą zarówno ze zwolnienia przedmiotowego jak i podmiotowego?

ODPOWIEDŹ

Full content available after logging in to LEX

Log in to LEX | Don't use LEX programs yet? Order test access